Výběr kvalitního kotle na pelety

Na prstech jedné ruky můžete spočítat kritéria, která jsou rozhodující při výběru kotle: palivo, výkon, účinnost, spotřeba a cena. Kotle na pelety jsou navíc vždy automatické, a tedy můžete zapomenout na ruční přikládání, a díky normám třetí nebo vyšší emisní třídy si můžete být jisti, že nezamořujete svoje okolí škodlivými spodinami. Jako palivo vám mohou stačit kvalitní dřevěné pelety např. s certifikací ENplus a dodávkou až do domu.

Jak výkonný kotel bude potřeba, záleží především na typu budovy. U novostavby se zeptejte svého projektanta, u starších budov vycházejte z výkonu původního kotle. Obvykle bude stačit 15–25 kW, ale kotle na pelety s přehledem zvládnou i větší budovy. Vysoká účinnost okolo 90 % je velikou výhodou všech peletových kotlů. Znamená, že při spalování menšího množství paliva získáme více tepla, a tak například oproti uhelným kotlům s účinností 60 % spotřebujeme pelet o třetinu méně. Abychom ale dosáhli uvedené účinnosti a zároveň nízké spotřeby, měl by být kotel provozován nejčastěji při plném výkonu, kdy je spalování nejefektivnější.

Počítejte s tím, že kotel s příslušenstvím neseženete levněji než za 60 tisíc korun a dejte si pozor na levné výrobky z dovozu. Šetřit se v tomto případě nevyplácí, protože sebelepší pelety ve špatném kotli prostě účinně nespálíte.

předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský

I vy můžete peletami vytápět rodinné domy a firmy nebo veřejné budovy. Dřevěné pelety jsou vhodné pro starší domy i novostavby včetně nízkoenergetických domů. Pokud stavíte nový dům, věnujte pozornost kromě kotle i komínovému systému. Stoupajícím nárokům na ekologické vytápění vyhovují například univerzální komínové systémy společnosti SCHIEDEL, díky nimž můžete jednoduše měnit typy paliv, kterými vytápíte, podle aktuálních okolností.

Kotelnu je možné naprojektovat prakticky v jakémkoli domě. Je dobré věnovat pozornost rozměrům kotle a dopředu si naplánovat způsob zásobování. Nejpohodlnější možností je u nás nyní bezesporu speciální cisternová doprava, která kdykoliv během roku přijede a nafouká pelety do sila propojeného s kotlem. Nejenže nemusíte přikládat, ale ani doplňovat zásobník. Ne vždy je ale takové řešení možné.

Převzato: Česká peleta

Sdílet: