Co to jsou dřevěné brikety

Brikety jsou slisované dřevní zbytky ve tvaru válců či kvádrů dlouhých až 30 cm. Jsou vysoce univerzálním palivem – můžete s nimi topit ve všech typech kotlů na dřevo, uhlí nebo v krbových kamnech. Největší účinnost dosahují v kotlích na dřevoplyn. Mají podobné vlastnosti jako pelety (nízký obsah vody a popelovin). Brikety z odlišných zdrojů biomasy se používají pro různé způsoby vytápění – lehčí nebo perforované brikety usnadňují rychlé vytopení menších prostor, těžší a plné brikety vedou ke stabilnímu a pomalému žáru, který může trvat až 6 hodin.

Co jsou to brikety?

  • ušlechtilé palivo vyráběné z dřevní nebo rostlinné biomasy
  • vyrábějí se většinou ve tvaru plných válců nebo válců s otvory
  • vznikají lisováním biomasy pod tlakem a za vysokých teplot
  • mají nízkou vlhkost a vysokou výhřevnost

Brikety mohou být vyráběny z pilin, drtě, štěpky, hoblin, kůry, ale i rostlinných zbytků a dalších odpadních materiálů a jejich výhřevnost se pohybuje nad 18 MJ/kg a dají se v kotli kombinovat s kusovým dřevem a naopak.

výhřevnost dřevěných briket je vyšší než u nejkvalitnějšího hnědého uhlí

Hlavní výhody topení briketami

  • brikety nezatěžují životní prostředí, jsou ekologické
  • Dřevěné briketydíky dnešním moderním kotlům je topení briketami snadné a pohodlné
  • brikety lze použít i jako doplňkový zdroj tepla (např. v krbových kamnech) při cen­trálním vytápěním plynem či elektřinou
  • popel lze použít jako přírodní hnojivo
  • s briketami se jednoduše manipuluje, zpravidla jsou brikety baleny v sáčcích po pěti kusech a snadno se skladují

Dřevěné brikety hoří jako dřevo, žhnou jako uhlí. Nasekejte 1-3 dřevěné brikety (dle velikosti kamen) na 2 cm kolečka a zapalte. Nebudete potřebovat žádné podpalové dříví. Nechte kousky briket, aby se stejnoměrně rozhořely při plném přívodu vzduchu tak dlouho, až je dosaženo požadované teploty. Rozhrňte rozžhavené kousky briket rovnoměrně po celé ploše topeniště a úplně uzavřete přívod vzduchu. Podle velikosti topeniště naskládejte do žhavého základu 3 – 5 dřevěných briket. Brikety začnou hořet plamenem po 5 – 20 minutách a dále pak hoří několik hodin a vydávají potřebné teplo. Po dohoření plamenem začínají brikety pouze žhnout jako uhlí. Tento proces trvá opět několik hodin.

Převzato: Česká peleta

Sdílet: