Úspory a návratnost vytápění dřevěnými peletami

Průměrný rodinný dům v ČR má tepelnou ztrátu okolo 60–70 GJ za rok. Nejlevnějším palivem je dřevo, hned po něm následují pelety, uhlí a dřevěné brikety. Reálná průměrná výhřevnost pelet se pohybuje mezi 17 a 18 GJ/t, což je více než u hnědého uhlí. Pro interiérové vytápění se většinou uplatňují peletová kamna se zásobníkem na 1–2 pytle pelet, tedy pár desítek kilo.

Centrální vytápění domu má ale už spotřebu větší. Jedná se o kotle umístěné ve sklepě nebo technické místnosti, které mohou vytápět akumulační nádrž a ohřívat teplou užitkovou vodu a radiátory. U kotle je také zásobník paliva a kotel si sám přikládá a dávkuje potřebný počet pelet. Může tak činit třeba šnekovým dopravníkem nebo pneumatickými hadicemi. Pomocí výměníku se pak teplo předává do systému, nejčastěji do vodního oběhu. Nejlevnější kotle na pelety lze koupit pod 60 000 korun, ty nejdražší mají cenu až trojnásobnou.

Investice do peletového kotle se zpravidla vrátí do pěti let. Pokud přecházíme z vytápění elektřinou nebo topným olejem, je návratnost ještě kratší.

Pokud přecházíme z vytápění plynem nebo koksem, je návratnost o něco delší.

TIPY – na čem s peletami ušetřit

Když nakupujete pelety, hledejte vždycky kulatou značku certifikace ENplus. Rozhodně nekupujte levnější pelety z východních dovozů, které certifikaci nemají, protože byste neušetřili. Pelety z nekvalitních surovin a k tomu neodborně vyrobené mají nižší výhřevnost a spálíte jich v kotli mnohem víc. Na čem naopak ušetřit můžete, jsou sezónní slevy řady renomovaných výrobců a dodavatelů. Hlídejte si letní ceny pelet.
Stejně jako pelety musejí mít výhřevnost, váš kotel by měl mít co nejvyšší kvlaitu a účinnost, aby vydal co nejvíce tepla při co nejmenším množství spáleného paliva a vy jste ušetřili. Nakupujte proto jen kvalitní kotle ověřených značek, které zaručují vysokou účinnost a splňují požadavky třetí nebo vyšší emisní třídy dle EN 303-5. Dobré kotle, se kterými bude vytápění peletami opravdu mnohem levnější než jiné zdroje tepla, najdete v galerii kotlů. Počáteční investice se vám díky vysoké účinnosti a dlouhé životnosti brzy vrátí. Je samozřejmé, že každý kotel musí mít certifikát z akreditované zkušebny, ptejte se po něm u vašeho dodavatele.
Ideální období pro nákup pelet na zimu je jaro a léto, kdy prodejci po předcházející sezóně pelety zlevňují. Letní ceny bývají až o 10 % nižší. Prvním důvodem je jednoduše nižší poptávka po skončení zimní sezóny. Důležitý je ale také rytmus práce na dřevařských pilách, které dodávají surovinu – v létě je jí mnohem více než v zimě. U nás i v celé Evropě jsou proto pelety v létě levnější a zákazníkům se doporučuje, aby se v létě předzásobili.
Ačkoli se vám investice do kotle brzy vrátí, doporučujeme sledovat přehled aktuálních dotací. Obyvatelé řady krajů a měst mohli již v minulosti získat dotaci v řádu desítek tisíc korun nejprve z programu Zelená úsporám, později z tzv. kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji, která se letos rozšířila pro velký úspěch i do dalších krajů.
Kotle na biomasu mohou kromě ústředního vytápění zabezpečovat také ohřev vody v domácnosti. Chcete-li ušetřit, můžete navíc připojit k systému ústředního vytápění další obnovitelné zdroje energie. Nejčastěji se setkáme se systémem kotel na pelety či dřevo a tepelné čerpadlo nebo kotel na pelety či dřevo a sluneční kolektory. Zajímavým systémem je tzv. kogenerace – využití tepla ze spálení paliva k výrobě elektrické energie. Vrcholem je tzv. trigenerace, kde kromě výroby tepla a energie vzniká i chlad vhodný ke klimatizaci.
Kdo plánuje měnit nejen způsob vytápění, ale taky interiérový design, může si za příznivou cenu pořídit dva v jednom – krásná peletová kamna. Plápolající oheň je originální dominantou interiéru a zároveň efektivním zdrojem vytápění. Peletová kamna se používají k vytápění bytů a nízkoenergetických domů, v kombinaci s teplovodním výměníkem a radiátory je můžete využít i pro větší domácnosti. Kamna, která nejenom dobře vypadají, ale i fungují, najdete v galerii kamen.

Převzato: Česká peleta

srovnani-rocnich-nakladu-na-vytapeni-01-1000x600.jpg
Sdílet: